2017-18 LCHS BOYS WATER POLO

(the official game schedule is at lacanadaspartanpride.net)

    (games at LCHS in yellow) (* = Rio Hondo League)   Game Results




Varsity Jr. Varsity
 
Tue  
9/5

Eagle Rock
W 13-4
W 4-3
 
Wed
9/6

@ Montebello
L 18-8
W 7-6
 
Fri 9/8
Cerritos @ Friar Fling F/S Tourn

W 10-0

Fri 9/8
Ocean View @ Friar Fling F/S Tourn

W 7-5

Sat 9/9
Edison @ Friar Fling F/S Tourn

L 11-3

Sat 9/9
Corona Santiago @ Friar Fling F/S Tourn

L 5-1

Tue 9/19
@ Notre Dame
L 15-6
W 8-6 (OT)

Thu 9/21
Agoura @ South Coast Tourn
L 16-4


Fri
9/22
Costa Mesa @ South Coast Tourn
L 14-4


Fri
9/22
Capistrano Valley @ South Coast Tourn
L 9-4


Sat.
9/23
Granite Hills @ South Coast Tourn
L 13-7


Sat 9/23
El Toro @ South Coast Tourn
L 16-2


Tue
9/26
@ San Marino*
L 17-8
L 5-4

Thu
9/28
Temple City*
L 14-7
W 15-7

Tue
10/3
@ Monrovia* L 9-7
W 8-7

Thu
10/5
Blair*
W 13-0
 

Fri 10/6
El Segundo @ Henry Stuart South Bay Tourn
L 6-3


Fri 10/6
Montebello @ Henry Stuart South Bay Tourn
L 14-7


Sat 10/7
Chadwick @ Henry Stuart South Bay Tourn
W 6-1


Sat 10/7
Millikan @ Henry Stuart South Bay Tourn
W 4-2


Sat 10/7
La Habra @ Henry Stuart South Bay Tourn
L 7-4


Tue
10/10
South Pasadena*
L 11-4
L 5-2

Thu 10/12
San Marino*
L 12-5
L 16-9 
Tue
10/17
Temple City* @ PCC
L 14-11
W 6-0

Thu
10/19
Monrovia* - Senior Day
W 10-7
W 10-7

Fri
10/20
Laguna Beach @ Steve Pal Memorial Tourn
L 11-5


Fri
10/20
San Marcos @ Steve Pal Memorial Tourn
L 11-1
 
Sat
10/21
Claremont @ Steve Pal Memorial Tourn
L 12-8


Sat
10/21
Cerritos @ Steve Pal Memorial Tourn
L 14-6


Sat
10/21
Flintridge Prep @ Steve Pal Memorial Tourn
W 7-6


Tue
10/24
Blair*
W 13-5


Wed
10/25
@ South Pasadena*
L 11-6
L 6-5 (3 OT)

Thu 10/26
Moorpark @ PCC
L 10-5 W 6-2  




7-22
10-6





3-7  Rio Hondo



Final Rio Hondo League Standings
10-0 Temple City
8-2 South Pasadena (lost to TC, TC)
6-4 San Marino (lost to TC, TC, SP, SP)
3-7 La Canada (lost to TC, TC, SP, SP, SM, SM, M)
3-7 Monrovia
0-10 Blair

Coaches
Head Coach: Gilbert Millanes
JV Coach: Gilbert Millanes, David Hill
Sixth Period Coach: David Hill

Varsity
Captains: Fundter & McNulty
15
Jr Applebaum, Jack


10
Sr
Bilaver, Mathew


  8
Fr
Blanchard, Lonnie


  1
Sr
Fundter, Reed


  6
Sr
Kim, Jeremy


  5
Sr
Kinsel, Max


  7
Jr
Louk, Robbie


  4
Sr
Manoukian, Haig


  2
Sr
McNulty, Tommy


  3
Fr
Nicholls, Colin


11
Jr
Wardle, Vince



Junior Varsity
Captains:

So
Bagramyan, Ahren



Fr
Choi, Gavin


 
Jr
Choi, Ryan


 
Fr
Cucullu, Gordy



Sr
Haxton, Miles



Fr
Henriod, Kimball


 
Fr
Melillo, Spencer



So
Miketta, David


1a
Jr
Nadaf, Reza



Fr
Reese, Jackson



So
Wang, Justin



Rio Hondo All-League
Most Valuable Goalkeeper: Reed Fundter
First Team: Reed Fundter, Colin Nicholls
Honorable Mention: Tommy McNulty

Div. 3 All-CIF
no one

Glendale News-Press All-Area
First Team: Reed Fundter

Pasadena Star-News All-Area
Player of the Year:
Coach of the Year:
First Team:
Honorable Mention:

Team Banquet Awards
Varsity Best Offensive Player: Colin Nicholls
Varsity Best Defensive Player: Reed Fundter
Varsity Most Improved Player:
Tommy McNulty
 
 
JV Best Offensive Player: Gavin Choi
JV Best Defensive Player: Reza Nadaf
JV Most Improved Player: Miles Haxton

Div. 3 Water Polo Rankings
Selected by the CIF-SS Boys Water Polo Advisory Committee

Oct. 28 1. Riverside Poly 2. Los Alamitos 3. Woodbridge 4. Ayala 5. La Serna 6. Beckman 7. Servite 8. Villa Park 9. Northwood 10. Dos Pueblos

Oct. 16 1. La Serna 2. Riverside Poly 3. Los Alamitos 4. Woodbridge 5. Northwood 6. Servite 7. Righetti 8. Villa Park 9. Ayala T10. Beckman T10. Dos Pueblos

Oct. 9 1. La Serna 2. Riverside Poly 3. Los Alamitos 4. Woodbridge 5. Northwood 6. Servite 7. Righetti 8. Villa Park 9. Ayala T10. Beckman T10. Dos Pueblos

Oct. 2 1. Riverside Poly 2. Los Alamitos 3. Northwood 4. La Serna 5. Dos Pueblos 6. Woodbridge 7. Righetti 8. Villa Park 9. Ayala T10. Beckman T10. Costa Mesa

Sep. 25 1. Riverside Poly 2. Los Alamitos 3. Northwood 4. Righetti 5. Dos Pueblos 6. Woodbridge 7. La Serna 8. Villa Park 9. Ayala T10. Beckman T10. Costa Mesa

Sep. 18 1. Riverside Poly 2. Dos Pueblos 3. Righetti 4. Woodbridge 5. Los Alamitos 6. Servite 7. Beckman 8. La Serna 9. Ayala 10. Arroyo Grande

Sep. 11 1. Riverside Poly 2. Dos Pueblos 3. Beckman 4. Righetti 5. Woodbridge 6. La Serna 7. Los Alamitos 8. Arroyo Grande 9. Ayala 10. Servite


Div. 3 Playoffs

CHAMPIONSHIP SAT. 11/11 @ Woollett Aquatics Center, Irvine
La Serna d. Dos Pueblos 9-7

SEMIFINALS WED. 11/8 @ Woollett Aquatics Center, Irvine
La Serna d. Villa Park 10-7
Dos Pueblos d. Servite 13-7

QUARTERFINALS SAT. 11/4
@ Villa Park d. #1 Riverside Poly 10-9
La Serna d. @ #4 Ayala 14-12
Servite d. @ #3 Woodbridge 10-9
Dos Pueblos d. @ #2 Los Alamitos 12-11

SECOND ROUND THU. 11/2
@ #1 Riverside Poly d. Troy 14-6
Villa Park d. @ Northwood 8-4
@ La Serna d. Righetti 8-7
@ #4 Ayala d. El Segundo 11-9
@ #3 Woodbridge d. Bonita 12-3
@ Servite d. Costa Mesa 13-10
Dos Pueblos d. @ Burroughs 18-11
@ #2 Los Alamitos d. La Quinta 10-6

FIRST ROUND TUE. 10/31
#1 Riverside Poly - bye
@ Troy d. Royal 8-5
Northwood d. @ Malibu 14-11
@ Villa Park d. Yucaipa 13-5
@ La Serna d. Chino Hills 12-8
@ Righetti d. Notre Dame 14-13
@ El Segundo d. Edison 14-12
#4 Ayala - bye
#3 Woodbridge d. @ Segerstrom 17-8
Bonita d. @ Arroyo Grande 5-3
@ Costa Mesa d. Vista Murrieta 9-8
Servite d. @ Moorpark 15-9
@ Burroughs d. Beckman 12-11
@ Dos Pueblos v. Claremont 16-3
@ La Quinta d. Yorba Linda 15-6
#2 Los Alamitos d. @ Corona 14-9

 

Playoff History

2017-18 Div. 3 did not make playoffs
2016-17 Div. 5 #2 seed, lost in semifinals to Burbank Burroughs
2015-16 Div. 3 did not make playoffs
2014-15 Div. 3 lost in quarterfinals to Murrieta Valley
2013-14 Div. 3 lost in quarterfinals to Corona Santiago
2012-13 Div. 3 #1 seed, lost in finals to Riverside M.L. King
2011-12 Div. 3 #4 seed, lost in semifinals to Laguna Beach
2010-11 Div. 3 #4 seed, lost in quarterfinals to Mira Costa
2009-10 Div. 2 lost in round of 16 to Corona Santiago
2008-09 Div. 2 lost in quarterfinals to JSerra
2007-08 Div. 3 #1 seed, won championship defeating Montebello
2006-07 Div. 3 #1 seed, lost in finals to Montebello
2005-06 Div. 3 won championship defeating Montebello

1999-00 Div. 3 won championship defeating Crescenta Valley

1997-98 Div. 3 won championship defeating Bell Gardens

1980-81 Div. 2-A lost in finals to La Puente
1979-80 Div. 2-A won championship defeating La Puente

 

2016-17 LCHS BOYS WATER POLO

(the official game schedule is at lacanadaspartanpride.net)

    (games at LCHS in yellow) (* = Rio Hondo League)   Game Results




Varsity Jr. Varsity
 
Tue
8/30
scrimmage @ Oaks Christian v. Royal & Oaks Christian (Varsity only)


 
Tue
9/6

Montebello @ Pasadena City College
W 14-10
W forfeit
 
Tue 9/13
Burroughs
W 17-11
L 12-8

Thu 9/15
@ JSerra
W 12-6
L 12-10

Thu 9/22
Mater Dei @ South Coast Tourn
L 11-1


Fri
9/23
Villa Park @ South Coast Tourn
L 19-8


Fri
9/23
Capistrano Valley @ South Coast Tourn
W 11-7


Sat.
9/24
Servite @ South Coast Tourn
W 12-10


Sat 9/24
Northwood @ South Coast Tourn
L 17-15


Fri
9/23
Cathedral @  El Rancho JV Tourn

W 18-0

Fri
9/23
Warren B @ El Rancho JV Tourn

W 20-0

Sat 9/24
La Salle @ El Rancho JV Tourn
W 13-1

Sat
9/24
Long Beach Cabrillo @ El Rancho JV Tourn

L 7-4

Mon 10/3
Crescenta Valley
L 11-10
W 14-5

Tue 10/4
@ Temple City*
L 11-9
W 8-1

Thu 10/6
Monrovia*
W 16-6
W 17-6

Thu 10/13
@ South Pasadena*
W 10-5
L 11-9

Fri 10/14
Santa Monica @ Henry Stuart South Bay Tourn
W 11-7


Fri 10/14
Chadwick @ Henry Stuart South Bay Tourn
W 11-7


Sat 10/15
Palos Verdes @ Henry Stuart South Bay Tourn
L 17-4


Sat 10/15
Redondo Union @ Henry Stuart South Bay Tourn
L 9-5


Mon
10/17
@ Blair*
W 18-0


Tue 10/18
San Marino*
W 11-9
L 11-4

Thu
10/20
Temple City* @ PCC
W 13-1
W 5-0

Fri 10/21
Blair*
W 13-4


Mon 10/24
@ Segerstrom
W 12-5
lightning

Thu 10/27
@ Moorpark
L 15-14
L 14-7

Fri 10/28
@ Monrovia*
W 15-6
L 9-8

Tue 11/1
South Pasadena* - Senior Day
W 11-7
W 7-5

Thu
11/3

@ San Marino* W 15-10
L 14-3




DIV. 5 PLAYOFFS


Tue
11/8
Atascadero @ PCC
W 15-5


Thu 11/10
@ Carpinteria
W 11-8


Sat 11/12
#8 Santa Ynez @ PCC
W 7-3


Wed 11/16
#3 Burroughs @ PCC
L 9-7          




20-9
9-8





9-1  Rio Hondo



Final Rio Hondo League Standings
9-1 La Canada (lost to TC)
8-2 Temple City (lost to LC, SM)
6-4 San Marino (lost to LC, LC, TC, SP)
5-5 South Pasadena (lost to LC, LC, TC, TC, SM)
2-8 Monrovia
0-10 Blair

Coaches
Head Coach: Josh Rodriguez
JV Coach: Peera Sukavivatanachai
Zero Period Coach: Josh Rodriguez

Varsity
Captains: Chung & Stefan
  7
So Abrahamian, Alec

1A
So
Applebaum, Jack


  3
Fr
Avakian, George


10
Jr
Bilaver, Mathew


18
Sr Chung, Toby

  1
Jr Fundter, Reed

  4
Jr
Kim, Jeremy


  8
Jr Kinsel, Max

16
Sr Kruglov, Jordan

  9
So
Louk, Robbie


  5
Sr Lowe, Wyatt

  2
Jr
McNulty, Tommy


15
Sr
Paine, Douglas

14
Sr
Rogan, C.J.


  6
Sr Stefan, Luke

11
So
Wardle, Vince


Junior Varsity
Captains: Hutchins (& Paine)
14
Fr Bagramyan, Ahren

  7
So
Choi, Ryan


  4
So
Harp, Ethan


13
Jr Haxton, Miles

  2
So
Hutchins, Liam


  6
Jr
Manoukian, Haig


  3
So
Markarian, Stefan


  5
So
Metivier, Noam


18
Fr
Miketta, David


1A
So
Nadaf, Reza


  9
So
Thompsky, Ben



Rio Hondo All-League
First Team: George Avakian, Reed Fundter, Luke Stefan
Second Team: Toby Chung
Honorable Mention: Wyatt Lowe

Div. 5 All-CIF
First Team: George Avakian, Reed Fundter, Luke Stefan
Second Team: Toby Chung, Wyatt Lowe
Third Team: Alec Abrahamian, Vince Wardle

Glendale News-Press All-Area
First Team: George Avakian
Second Team: Reed Fundter, Luke Stefan

Pasadena Star-News All-Area
Player of the Year: Reed Fundter
Coach of the Year: Josh Rodriguez
First Team: George Avakian, Luke Stefan
Honorable Mention: Toby Chung

Team Banquet Awards
Varsity Most Valuable Player: Toby Chung & Wyatt Lowe
Varsity Best Defensive Player: Reed Fundter
Varsity Best Offensive Player: George Avakian & Luke Stefan
Varsity Coach's Award: Jeremy Kim
 
 
JV Most Valuable Player: Reza Nadaf
JV Best Defensive Player: Jordan Kruglov
JV Best Offensive Player: Liam Hutchins & Douglas Paine
JV Coach's Award: Ryan Choi

Div. 5 Water Polo Rankings
Selected by the CIF-SS Boys Water Polo Advisory Committee

Nov. 5 1. Corona 2. La Canada 3. Burroughs 4. Murrieta Mesa 5. San Juan Hills 6. Temple City 7. Jurupa Valley 8. Santa Ynez 9. Schurr 10. Cypress

Oct. 31 1. Corona 2. La Canada 3. Burroughs 4. Temple City 5. Murrieta Mesa 6. Jurupa Valley 7. San Dimas 8. San Juan Hills 9. Great Oak 10. Santa Ynez

Oct. 24 1. Corona 2. La Canada 3. Burroughs 4. Temple City 5. Murrieta Mesa 6. Jurupa Valley 7. San Dimas 8. San Juan Hills 9. Great Oak 10. Santa Ynez

Oct. 17 1. Corona 2. La Canada 3. Burroughs 4. Temple City 5. Murrieta Mesa 6. Jurupa Valley 7. San Dimas 8. San Juan Hills 9. Great Oak 10. Santa Ynez

Oct. 10 1. Temple City 2. Corona 3. La Canada 4. Murrieta Mesa 5. Burroughs 6. Jurupa Valley 7. San Dimas 8. San Juan Hills 9. Santa Ynez 10. Great Oak

Oct. 3 1. La Canada 2. Corona 3. Temple City 4. Murrieta Mesa 5. Burroughs 6. San Dimas 7. San Juan Hills 8. Jurupa Valley 9. Santa Ynez 10. Great Oak

Sep. 26 1. La Canada 2. Corona 3. Temple City 4. Murrieta Mesa 5. Burroughs 6. San Dimas 7. Jurupa Valley 8. San Juan Hills 9. Santa Ynez 10. Great Oak

Sep. 19 1. La Canada 2. Corona 3. Temple City 4. Murrieta Mesa 5. Burroughs 6. San Dimas 7. Jurupa Valley 8. San Juan Hills 9. Santa Ynez 10. Great Oak


Div. 5 Playoffs

CHAMPIONSHIP SAT. 11/19 @ Woollett Aquatics Center, Irvine
#3 Burroughs/Burbank d. #5 San Juan Hills 12-7

SEMIFINALS WED. 11/16
#5 San Juan Hills d. @ #1 Corona 8-6
#3 Burroughs/Burbank d. @ #2 La Canada 9-7

QUARTERFINALS SAT. 11/12
@ #1 Corona d. #9 Schurr 16-8
#5 San Juan Hills d. @ #4 Murrieta Mesa 10-9
@ #3 Burroughs/Burbank d. #7 Jurupa Valley 16-8
@ #2 La Canada d. #8 Santa Ynez 7-3

SECOND ROUND THU. 11/10
#1 Corona d. @ Nipomo 13-1
@ #9 Schurr d. #6 Temple City 16-14
@ #5 San Juan Hills d. Don Lugo 13-12
@ #4 Murrieta Mesa d. Chadwick 10-8
#3 Burroughs/Burbank d. @ Citrus Valley 15-13
@ #7 Jurupa Valley d. San Dimas 10-7
@ #8 Santa Ynez d. #10 Cypress 17-13
#2 La Canada d. @ Carpinteria 11-8

FIRST ROUND TUE. 11/8
@ #1 Corona d. Culver City 17-4
@ Nipomo d. Oxnard 8-3
@ #9 Schurr d. Paso Robles 15-5
@ #6 Temple City d. Kennedy 16-12
@ #5 San Juan Hills d. Western 18-5
@ Don Lugo d. Nordhoff 19-13
@ Chadwick d. Cabrillo/Lompoc 13-8
#4 Murrieta Mesa d. @ Beaumont 16-11
@ #3 Burroughs/Burbank d. Whittier 22-8
Citrus Valley d. @ Hemet 9-5
@ San Dimas d. Brentwood 11-10
@ #7 Jurupa Valley d. Colony 14-10
@ #8 Santa Ynez d. California 20-11
@ #10 Cypress d. La Habra 15-13
Carpinteria d. @ J.W. North 19-6
@ #2 La Canada d. Atascadero 15-5

 

2015-16 LCHS BOYS WATER POLO

(the official game schedule is at lacanadaspartanpride.net)

    (games at LCHS in yellow) (* = Rio Hondo League)   Game Results




Varsity Jr. Varsity
 
Wed
9/2
scrimmage @ Ventura  

 
Wed   
9/9

Royal
L 12-9  
W 11-5
 
Fri 9/11
Los Altos @ Friar Fling F/S Tourn
 
L 12-1

Fri 9/11
Sonora @ Friar Fling F/S Tourn
 
W 11-10 (OT)

Sat 9/12
Troy @ Friar Fling F/S Tourn
 
W 17-4

Sat 9/12
Loyola @ Friar Fling F/S Tourn
 
W 16-3

Sat
9/12
Kennedy @ Friar Fling F/S Tourn
 
W 17-5

Thu
9/17
Blair*
W 10-1 
 

Tue 9/22
Montebello L 18-9
W 17-7 

Thu 9/24
Foothill @ South Coast Tourn
L 27-5


Fri 9/25
Servite @ South Coast Tourn
L forfeit


Fri 9/25
Riverside Poly @ South Coast Tourn
L 19-8


Sat 9/26
Long Beach Poly @ South Coast Tourn
W 11-10 


Sat 9/26
Northwood @ South Coast Tourn
L 8-6


Fri 10/2
Burroughs
L 14-10
T 2-2

Tue 10/6
@ Monrovia*
W 15-5 
L 11-10

Fri 10/9
Redlands East Valley @ Hank Vellekamp Tourn
L 16-9 


Sat 10/10
Fountain Valley @ Hank Vellekamp Tourn
L 16-8


Sat 10/10
Great Oak @ Hank Vellekamp Tourn
L forfeit


Sat 10/10
Sage Hill @ Hank Vellekamp Tourn
L forfeit


Fri 10/9
Sonora @ Hank Vellekamp JV Tourn
 
W 15-5

Sat 10/10
Yorba Linda @ Hank Vellekamp JV Tourn
 
L 13-4

Sat 10/10
Troy @ Hank Vellekamp JV Tourn
 
L 12-7

Sat 10/10
Servite @ Hank Vellekamp JV Tourn
 
L 17-5

Tue
10/13
South Pasadena*
L 10-8 
W 13-8

Tue 10/20

Temple City*
L 13-11
W 18-3

Thu 10/22
Monrovia*
W 14-8 
L 19-5  
Sat
10/24
San Marino*
W 17-14
L 10-1 

Tue
10/27
@ Segerstrom L 14-12 
L 9-3
 
Thu 10/29
@ South Pasadena*
L 12-11 (OT)
L 6-5 
 
Tue
11/3

San Marino* - Senior Day
W 15-6  L 10-5

Thu
11/5

@ Temple City* L 13-12  
W 14-5 





6-16
10-10-1





5-4  Rio Hondo



Final Rio Hondo League Standings
7-2 South Pasadena (lost to SM, SM)
6-3 San Marino (lost to LC, LC, TC)
5-4 Temple City (lost to SP, SP, SM, M)
5-4 La Canada (lost to SP, SP, TC, TC)
2-7 Monrovia
0-5 Blair

Coaches
Head Coach: Christian Flores/Josh Rodriguez
Assistant Coach: Davey Brown
Zero Period Coach: David Hill

Varsity
Captain: Stefan
14 Fr Abrahamian, Alec 6' 0"
10
Fr
Applebaum, Jack
6' 0"

  3 Jr Brenot, Sean 5' 9" 155
  8
Jr Chung, Toby 5' 10" 167
1A
So Fundter, Reed 6' 2"
  1 Sr Ghaby, Kyle 6' 3" 174
  7 Sr Ho, Justin 5' 6" 163
  4
So
Kim, Jeremy
5' 7" 133
  9
So Kinsel, Max 6' 0"
  2
Jr Lowe, Wyatt 6' 4"
13
So Manoukian, Haig 6' 0" 154
  6
Jr Stefan, Luke 5' 10"
  5
Jr Stolmack, Jake 5' 11" 191
11
Fr
Wardle, Vince 5' 10" 175

Junior Varsity

So Bilaver, Mathew 6' 2"

Fr
Choi, Ryan
5' 6"


Fr
Getzen, David
5' _"


Fr
Harp, Ethan
5' 3"


So Haxton, Miles 5' 11"

Fr
Hutchins, Liam
6' 1"


So
Kawamura, Joseph
5' _"

Jr Kruglov, Jordan 5' 10"

Jr
Lim, Andrew
5' 8"

Fr
Louk, Robbie
5' 5"


Fr
Markarian, Stefan
5' 8"


Fr
Metivier, Noam
5' 6"

  Jr Paine, Douglas 6' 3"

Jr Rogan, C.J.
5' 8"

Fr
Thompsky, Ben
5' 7"


Jr Wang, Johnny 5' 9"

Jr Zhao, Alex
5' _"

Rio Hondo All-League
First Team: Wyatt Lowe, Luke Stefan
Second Team: Toby Chung, Kyle Ghaby
Honorable Mention: Alec Abrahamian, Reed Fundter

Div. 3 All-CIF
no one

Glendale News-Press All-Area
First Team: Wyatt Lowe
Second Team: Luke Stefan

Pasadena Star-News All-Area
Second Team: Kyle Ghaby
Honorable Mention: Wyatt Lowe, Luke Stefan

Team Banquet Awards
Varsity Most Valuable Player: Wyatt Lowe
Varsity Best Defensive Player: Kyle Ghaby
Varsity Best Offensive Player: Luke Stefan
Varsity Coach's Award: Justin Ho
 
 
JV Most Valuable Player: Douglas Paine
JV Best Defensive Player: Jordan Kruglov
JV Best Offensive Player: Ryan Choi
JV Coach's Award: Mathew Bilaver

Div. 3 Water Polo Rankings
Selected by the CIF-SS Boys Water Polo Advisory Committee

Nov. 2 1. Murrieta Valley 2. Laguna Beach 3. Capistrano Valley 4. (tie) Vista Murrieta & Moorpark 6. Montebello 7. Yorba Linda 8. Aliso Niguel 9. Royal 10. Costa Mesa

Oct. 26 1. Murrieta Valley 2. Laguna Beach 3. Capistrano Valley 4. Vista Murrieta 5. Montebello 6. Moorpark 7. Yorba Linda 8. Aliso Niguel 9. Royal 10. Costa Mesa

Oct. 19 1. Murrieta Valley 2. Laguna Beach 3. Capistrano Valley 4. Vista Murrieta 5. Montebello 6. Moorpark 7. Yorba Linda 8. Aliso Niguel 9. Royal 10. Costa Mesa

Oct. 12 1. Murrieta Valley 2. Laguna Beach 3. Capistrano Valley 4. Vista Murrieta 5. Montebello 6. Moorpark 7. Yorba Linda 8. Aliso Niguel 9. Royal 10. Costa Mesa

Oct. 5 1. Murrieta Valley 2. Capistrano Valley 3. Laguna Beach 4. Vista Murrieta 5. Montebello 6. Aliso Niguel 7. Moorpark 8. Yorba Linda 9. Royal 10. Costa Mesa

Sep. 28 1. Capistrano Valley 2. Laguna Beach 3. Murrieta Valley 4. Vista Murrieta 5. Montebello 6. Aliso Nigel 7. Royal 8. Trabuco Hills 9. Yorba Linda 10. Costa Mesa

Sep. 21 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Montebello 4. Capistrano Valley 5. Aliso Niguel 6. La Canada 7. Trabuco Hills 8. Moorpark 9. Yorba Linda 10. Costa Mesa

Sep. 14 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Montebello 4. Capistrano Valley 5. Aliso Niguel 6. La Canada 7. Trabuco Hills 8. Moorpark 9. Yorba Linda 10. Costa Mesa

Preseason 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Montebello 4. Capistrano Valley 5. Aliso Niguel 6. La Canada 7. Trabuco Hills 8. Moorpark 9. Yorba Linda 10. Costa Mesa


Div. 3 Playoffs

CHAMPIONSHIP SAT. 11/21 @ Woollett Aquatics Center, Irvine
#1 Murrieta Valley d. #3 Capistrano Valley 12-8

SEMIFINALS WED. 11/18 @ Woollett Aquatics Center, Irvine
#1 Murrieta Valley d. #6 Montebello 13-9
#3 Capistrano Valley d. #2 Laguna Beach 9-8

QUARTERFINALS SAT. 11/14
#1 Murrieta Valley d. @ #8 Aliso Niguel 12-4
@ #6 Montebello d. #4 Moorpark 11-9
#3 Capistrano Valley d. @ #5 Vista Murrieta 8-5
@ #2 Laguna Beach d. #7 Yorba Linda 20-8

FIRST ROUND WED. 11/11
@ #1 Murrieta Valley d. Estancia 20-2
#8 Aliso Niguel d. @ South Pasadena 13-6
@ #6 Montebello d. #10 Costa Mesa 11-10
@ #4 Moorpark d. Trabuco Hills 13-7
@ #3 Capistrano Valley d. San Marino 15-4
@ #5 Vista Murrieta d. Schurr 14-6
@ #7 Yorba Linda d. #9 Royal 11-4
@ #2 Laguna Beach d. Chaparral 18-9

PLAY-IN GAMES TUE. 11/10
Estancia d. @ Mark Keppel 13-7
Trabuco Hills d. @ Brea Olinda 12-11
@ Chaparral d. Temple City 10-8

 

2014-15 LCHS BOYS WATER POLO

    (games at LCHS in yellow) (* = Rio Hondo League)   Game Results




Varsity Jr. Varsity Frosh/Soph  
Fri 9/5
Aliso Niguel @ El Dorado Tourn
L 12-8


Fri
9/5

Valencia/Placentia @ El Dorado Tourn
W 9-6


Sat
9/6

Royal @ El Dorado Tourn
L 10-9 (2 OT)


Sat
9/6

Santa Monica @ El Dorado Tourn
W 6-4


Wed 9/10
Royal W 8-4
W 14-4
W 14-6
Thu 9/11
Santiago B @ Friar Fling F/S Tourn

W 15-5
Thu 9/11
Esperanza @ Friar Fling F/S Tourn

L 14-3
Sat 9/13
Anaheim Canyon @ Friar Fling F/S Tourn

W 11-2
Sat 9/13
Millikan B @ Friar Fling F/S Tourn

L 6-5
Wed 9/17
@ Martin Luther King Jr. L 18-13
L 17-7
T 5-5
Tue 9/23
Montebello @ Commerce L 17-7
W 12-8

Wed 9/24
@ JSerra L 16-3
W 13-6
L 9-7
Thu 9/25
Corona del Mar @ South Coast Tourn
L 24-7


Fri 9/26
Tesoro @ South Coast Tourn
L 14-9


Fri 9/26
Garces Memorial @ South Coast Tourn
L 10-9 (OT)


Sat 9/27
Granite Hills @ South Coast Tourn
L 9-8 (OT)


Sat 9/27
Long Beach Poly @ South Coast Tourn
L 9-6


Thu 10/9
@ South Pasadena* W 8-7 (2 OT)
L 8-4

Sat 10/11
Mira Costa @ PCC L 19-5
L 17-3

Tue 10/14
San Marino* W 18-14
L 17-7
W 10-7
Thu 10/16
@ Temple City* W 10-8
L 17-14

Tue 10/21
Monrovia* @ PCC W 15-7
W 10-7

Tue 10/28
South Pasadena* W 11-10 (OT)
L 11-10 (OT)
Thu 10/30
@ San Marino* W 15-10
L 6-3
L 6-3
Tue 11/4
Temple City* - Senior Day W 10-8 W 16-14
Thu 11/6
@ Monrovia* W 14-10
L 11-10




DIV. 3 PLAYOFFS


Wed 11/12
#10 Moorpark @ PCC
W 11-10


Sat 11/15
#2 Murrieta Valley @ PCC
L 14-5                    




12-12 5-8 4-4-1




8-0  Rio Hondo



Final Rio Hondo League Standings
8-0 La Canada
5-3 Temple City (lost to LC, LC, SM)
4-4 San Marino (lost to LC, LC, TC, SP)
3-5 South Pasadena (lost to LC, LC, TC, TC, SM)
0-8 Monrovia

Coaches
Head Coach: Christian Flores
Assistant Coach: Davey Brown
Zero Period Coach: Simon Colon/Kevin Matthews

Varsity
Captains: Buck, DePew & Haxton
  4 Sr Bradley, Jack 6'3" 190
  2 Sr Buck, Reed 6'0" 185
15 So Chung, Toby 5'10" 165
  3 Sr DePew, Charlie 6'0" 180
14 Sr Garner, David 6'2" 180
  1 Jr Ghaby, Kyle 6'2" 170
13 Sr Haxton, Grant 6'1" 175
  6 Sr Ho, Jonathan 5'10" 170
  7 Jr Ho, Justin 5'8" 180
16 Sr Jin, David 5'8" 150
  8 Sr Lee, Sean 5'11" 185
  5 So Lowe, Wyatt 6'4" 200
  9 Sr Neat, Leo 6'0" 190
10 Sr Olson, Matt 6'1" 180
11 Sr Park, Felix 5'10" 170
12 Sr Valdez, Alex 5'9" 155

Junior Varsity

So Brenot, Sean 5'9" 155
1a
Fr Fundter, Reed
5'11" 155

Sr Hartoonian, Arlen
5'10" 160

Sr Kalantar, Julian
5'10" 165

So
Kim, Christian
5'8" 150

Fr
Kim, Jeremy
5'6" 145

So Kruglov, Jordan 5'9" 145

Fr McNulty, Tommy 5'7" 150

Sr Nieto, Joey
5'10" 175

So Raney, Tom
5'9" 140

So Stolmack, Jake 5'10" 170

So Wang, Johnny 5'9" 160

So Zhao, Alex
5'9" 155

Frosh/Soph

Fr Beck, Daniel 5'10" 140

Fr Haxton, Miles 5'8" 125

Fr
Kawamura, Joseph
5'7" 145

Fr Kinsel, Max 5'9" 150

Fr Manoukian, Haig 5'11" 160

Fr Park, John
5'8" 150

So Rogan, C.J.
5'9" 145

Fr Shmidt, Dax
5'8" 160

Fr SooHoo, Connor
5'8" 140

Rio Hondo All-League
First Team: Leo Neat, Matt Olson
Second Team: Reed Buck, Charlie DePew, Wyatt Lowe
Honorable Mention: Reed Fundter, Felix Park

Div. 3 All-CIF
First Team: Leo Neat
Second Team: Charlie DePew, Matt Olson
Third Team: Reed Buck, Felix Park

Glendale News-Press All-Area
First Team: Leo Neat
Second Team: Matt Olson

Pasadena Star-News All-Area
Player of the Year: Leo Neat
Coach of the Year: Christian Flores
First Team: Matt Olson
Second Team: Charlie DePew

Team Banquet Awards
Most Valuable Player: Leo Neat
Defensive Player of the Year: Matt Olson
Most Inspirational: Reed Buck
Most Improved: Wyatt Lowe
Coach's Award: Charlie DePew

Div. 3 Water Polo Rankings
Selected by the CIF-SS Boys Water Polo Advisory Committee

Nov. 8 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Montebello 4. Capistrano Valley 5. Trabuco Hills 6. Aliso Niguel 7. La Canada 8. Yorba Linda 9. Royal 10. Moorpark

Nov. 3 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Montebello 4. Trabuco Hills 5. Capistrano Valley 6. Aliso Niguel 7. La Canada 8. Yorba Linda 9. Royal 10. Moorpark

Oct. 27 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Montebello 4. Trabuco Hills 5. Capistrano Valley 6. Aliso Niguel 7. La Canada 8. Yorba Linda 9. Royal 10. Moorpark

Oct. 20 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Montebello 4. Capistrano Valley 5. Aliso Niguel 6. Trabuco Hills 7. La Canada 8. Moorpark 9. Yorba Linda 10. Chaparral

Oct. 13 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Montebello 4. Capistrano Valley 5. Aliso Niguel 6. Trabuco Hills 7. La Canada 8. Moorpark 9. Yorba Linda 10. Chaparral

Oct. 6 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Montebello 4. Capistrano Valley 5. Aliso Niguel 6. Trabuco Hills 7. La Canada 8. Great Oak 9. Moorpark 10. Yorba Linda

Sept. 22 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Capistrano Valley 4. Montebello 5. Aliso Niguel 6. La Canada 7. Royal 8. Trabuco Hills 9. Great Oak 10. South Pasadena

Sept. 22 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Capistrano Valley 4. Montebello 5. Aliso Niguel 6. La Canada 7. Royal 8. Trabuco Hills 9. Great Oak 10. South Pasadena

Sept. 17 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Capistrano Valley 4. Montebello 5. Aliso Niguel 6. La Canada 7. Royal 8. Trabuco Hills 9. South Pasadena 10. Chaparral

Preseason 1. Laguna Beach 2. Murrieta Valley 3. Capistrano Valley 4. La Canada 5. Montebello 6. Royal 7. Aliso Niguel 8. South Pasadena 9. Trabuco Hills 10. Vista Murrieta


Div. 3 Playoffs

CHAMPIONSHIP SAT. 11/22 @ Woollett Aquatics Center, Irvine
#1 Laguna Beach d. #3 Montebello 12-8

SEMIFINALS WED. 11/19 @ Woollett Aquatics Center, Irvine
#1 Laguna Beach d. #4 Capistrano Valley 16-7
#3 Montebello d. #2 Murrieta Valley 12-11 (3 OT)

QUARTERFINALS SAT. 11/15
#1 Laguna Beach d. @ #6 Aliso Niguel 19-6
@ #4 Capistrano Valley d. #8 Yorba Linda 12-7
@ #3 Montebello d. #5 Trabuco Hills 12-3
#2 Murrieta Valley d. @ #7 La Canada 14-5

FIRST ROUND WED. 11/12
@ #1 Laguna Beach d. Vista Murrieta 21-3
#6 Aliso Niguel d. @ #9 Royal 11-10
@ #8 Yorba Linda d. Temple City 10-7
@ #4 Capistrano Valley d. Chaparral 20-7
@ #3 Montebello d. Brea Olinda 15-3
@ #5 Trabuco Hills d. Costa Mesa 12-8
@ #7 La Canada d. #10 Moorpark 11-10
@ #2 Murrieta Valley d. Sage Hill 13-3

PLAY-IN GAMES TUE. 11/11
@ Vista Murrieta d. San Marino 12-11
#6 Aliso Niguel d. @ Schurr 12-2
Sage Hill d. @ Alhambra 14-5