2017-18 LCHS GIRLS WATER POLO

(the official game schedule is at lacanadaspartanpride.net)

    (games at LCHS in yellow) (* = Rio Hondo League)   Game Results




Varsity


Thu
11/16
scrimmage @ Harvard-Westlake


Wed
11/29
@ Laguna Beach
L 16-5

Thu
12/7
Beckman @ Villa Park Classic Tourn
W 13-2

Thu
12/7
Royal @ Villa Park Classic Tourn
W 8-5

Fri
12/8
Los Alamitos @ Villa Park Classic Tourn
L 17-6

Sat
12/9
Cathedral Catholic @ Villa Park Classic Tourn
L 9-5

Sat
12/9
Los Osos @ Villa Park Classic Tourn
L 8-4

Thu
12/14
@ Huntington Beach
W 7-6

Sat
1/6
@ Cathedral Catholic
L 9-3

Tue
1/9
San Marino* W 12-6
 
Tue
1/16
Temple City* W 16-7
 
Thu
1/18
@ Monrovia* W 10-9

Tue
1/23
@ South Pasadena* W 13-7
 
Wed
1/24 5:00
Temple City* @ PCC

Thu
1/25 3:45
Royal @ Santa Barbara TOC


Fri
1/26
@ Santa Barbara TOC


Fri
1/26
@ Santa Barbara TOC


Sat
1/27
@ Santa Barbara TOC


Sat
1/27
@ Santa Barbara TOC


Mon
1/29 3:30
@ San Marino*
 
Thu
2/1
So Cal Championships

 
Thu
2/1
So Cal Championships

 
Fri
2/2
So Cal Championships
 
Sat
2/3
So Cal Championships

 
Sat
2/3
So Cal Championships

 
Tue
2/6 3:30
Monrovia*

Thu
2/8 3:30
South Pasadena* - Senior Day




DIV. 2 PLAYOFFS

Tue
2/13
wild card


Thu
2/15
first round


Sat 2/17
quarterfinals


Wed 2/21
semifinals


Sat 2/24
championship
      

 




7-5





4-0 Rio Hondo


Coaches
Head Coach: Ian Davidson
Assistant Coach:
Zero Period Coach:

Varsity
Captains: 
11
So
Branda, Eve
1a
Fr
Chilton, Jessica

  7
Jr
Fraipont, Genevieve

12
So
Fundter, Tess

1a
Sr
Garland, Olivia

  8
Sr
Horne, Carly

18
Fr
Hovanesian, Shelby

  5
Sr
Lichucki, Gaby

  9
Jr
Lopez, Rayne

  3
Jr
Nicholls, Julia

  6
Jr
Solares, Maddy

  4
Fr
Solares, Meadow

 
Sr
Stepanian, Mel

  1
Jr
Stern, Carolyne

 
Jr
Wei, Yacheng

10
Jr
Zwaneveld, Mimi


Junior Varsity
no JV team



Div. 1 & 2 Water Polo Rankings
Selected by the CIF-SS Girls Water Polo Advisory Committee

Jan. 22 T1. Dos Pueblos T1. Laguna Beach T1. Mater Dei 4. Corona del Mar 5.Los Alamitos 6. Foothill 7. Orange Lutheran 8. San Marcos 9. Santa Margarita 10. Santa Barbara 11. Newport Harbor 12. Schurr 13. Huntington Beach 14. Los Osos 15. San Clemente 16. La Canada 17. Agoura 18. M.L. King 18. Agoura 19. Arroyo Grande 20. Murrieta Valley

Jan. 16 1. Laguna Beach 2. Dos Pueblos 3. Mater Dei 4. Corona del Mar 5.Foothill 6. Los Alamitos 7. Orange Lutheran 8. San Marcos 9. Santa Margarita 10. Santa Barbara 11. Newport Harbor 12. Los Osos 13. San Clemente 14. M.L. King 15. La Canada 16. Huntington Beach 17. Schurr 18. Agoura 19. Arroyo Grande 20. Murrieta Valley

Jan. 8 1. Laguna Beach 2. Dos Pueblos 3. Mater Dei 4. Corona del Mar 5.Foothill 6. Los Alamitos 7. Orange Lutheran 8. San Marcos 9. Santa Margarita 10. Santa Barbara 11. Newport Harbor 12. Los Osos 13. San Clemente 14. M.L. King 15. La Canada 16. Huntington Beach 17. Schurr 18. Agoura 19. Arroyo Grande 20. Murrieta Valley

Dec. 11 1. Laguna Beach 2. Dos Pueblos 3. Mater Dei 4. Foothill T5.Corona del Mar T5. Los Alamitos 7. Orange Lutheran 8. San Marcos 9. Santa Margarita 10. Newport Harbor 11. Huntington Beach 12. Los Osos 13. San Clemente 14. Santa Barbara 15. Schurr 16. La Canada 17. M.L. King 18. Agoura 19. Arroyo Grande 20. Royal 21. Riverside Poly

 

2016-17 LCHS GIRLS WATER POLO

(the official game schedule is at lacanadaspartanpride.net)

    (games at LCHS in yellow) (* = Rio Hondo League)   Game Results




Varsity Jr. Varsity

Wed
11/30

Westridge
W 18-8
W 8-2
Mon
12/5
@ Burroughs W 19-4
L 6-5
Thu
12/8
Long Beach Poly @ Villa Park Classic Tourn
W 14-9

Thu
12/9
El Toro @ Villa Park Classic Tourn
W 11-10

Fri
12/9
Dos Pueblos @ Villa Park Classic Tourn
L 8-7

Sat
12/10
Bishop's @ Villa Park Classic Tourn
L 8-5

Sat
12/10
Los Osos @ Villa Park Classic Tourn
W 6-5

Thu
12/15
@ Brea Olinda W 7-4
L 14-0
Thu
12/22
San Diego Cathedral @ PCC
L 8-7
W 4-3
Thu
1/12
Santa Margarita @ Santa Barbara TOC
L 13-11

Fri
1/13
Cathedral Catholic @ Santa Barbara TOC
L 8-7

Fri
1/13
San Clemente @ Santa Barbara TOC
W 11-10

Sat
1/14
Riverside Poly @ Santa Barbara TOC
W 7-6

Sat
1/14
El Toro @ Santa Barbara TOC
L 12-7

Tue
1/17
Monrovia* W 14-3
L 10-5
Thu
1/19
South Pasadena* W 15-4

Tue
1/31
Temple City* @ PCC W 12-7
L 6-4
Thu
2/2
@ Monrovia* W 12-1
L 14-1
Fri
2/3
Etiwanda @ Conqueror Classic Tourn
W 13-3

Fri
2/3
Segerstrom @ Conqueror Classic Tourn
W 13-8

Sat
2/4
Westridge @ Conqueror Classic Tourn
W 14-6

Sat
2/4
Troy @ Conqueror Classic Tourn
W 8-7

Sat
2/4
Schurr @ Conqueror Classic Tourn
L 10-8

Mon
2/6
@ San Marino* W 14-0
W 8-1
Tue
2/7
@ South Pasadena* W 14-3
L 10-5
Wed
2/8
Temple City* @ PCC W 15-7
L 6-2
Thu
2/9
San Marino* - Senior Day W 12-0
W 10-2
Fri
2/10
@ M.L. King L 5-2




DIV. 2 PLAYOFFS

Thu 2/16
Dana Hills @ PCC
W 8-7

Sat 2/18
#4 Schurr @ Diamond Bar HS
L 12-10       




21-9 4-7




8-0 Rio Hondo


Final Rio Hondo League Standings
8-0 La Canada
6-2 Temple City (lost to LC, LC)
4-4 South Pasadena (lost to LC, LC, TC, TC)
2-6 Monrovia (lost to LC, LC, TC, TC, SP, SP)
0-8 San Marino

Coaches
Head Coach: Nicki Davidson
Assistant Coaches: Josh Rodriguez, Peera Sukavivatanachai

Varsity
Captains: Connolly, Grases
  2
Fr
Branda, Eve
  4
Sr
Connolly, Heather
11
So
Daniels, Caroline

  7
So
Fraipont, Genevieve

12
Fr
Fundter, Tess

  9
Sr
Grases, Camila

  8
Jr
Horne, Carly

  5
Jr
Lichucki, Gaby

  3
So
Nicholls, Julia

  6
So
Solares, Maddy

  1
So
Stern, Carolyne

10
So
Zwaneveld, Mimi


Junior Varsity

So
Fox, Chelsea


Jr
Garland, Olivia


So
Johnson, Nicole


Sr
Labrinos, Alexis


So
Miller, April


So
Mueller, Sydney


So
Park, Michelle


Jr
Stepanian, Mel


Rio Hondo All-League
Most Valuable Goalkeeper: Carolyne Stern
First Team: Genevieve Fraipont, Carolyne Stern, Mimi Zwaneveld
Second Team: Tess Fundter, Camila Grases, Madison Solares
Honorable Mention: Heather Connolly

Div. 2 All-CIF
First Team: Genevieve Fraipont
Second Team: Mimi Zwaneveld
Third Team: Carolyne Stern

Glendale News-Press All-Area
Coach of the Year: Nicki Davidson
First Team: Genevieve Fraipont, Tess Fundter, Carolyne Stern, Mimi Zwaneveld
Second Team: Heather Connolly, Madison Solares

Pasadena Star-News All-Area
Coach of the Year: Nicki Davidson
First Team: Genevieve Fraipont, Carolyne Stern
Second Team: Mimi Zwaneveld

Div. 2 Water Polo Rankings
Selected by the CIF-SS Girls Water Polo Advisory Committee

Feb. 11 1. Agoura 2. Riverside Poly 3. M.L. King 4. Schurr 5. La Canada 6. Santa Monica 7. Arroyo Grande 8. Mira Costa 9. Temple City 10. Troy

Feb. 6 1. Agoura 2. Riverside Poly 3. M.L. King 4. Schurr 5. La Canada 6. Santa Monica 7. Arroyo Grande 8. Mira Costa 9. Temple City 10. Troy

Jan. 30 1. La Canada 2. Agoura 3. Riverside Poly 4. M.L. King 5. Schurr 6. Santa Monica 7. Mira Costa 8. Troy 9. Vista Murrieta 10. Dana Hills

Jan. 23 1. La Canada 2. Agoura 3. Riverside Poly 4. M.L. King 5. Schurr 6. Santa Monica 7. Mira Costa 8. Vista Murrieta 9. Dana Hills 10T. Bonita 10T. Rosary

Jan. 17 1. M.L. King 2. La Canada 3. Agoura 4. Riverside Poly 5. Schurr 6. Santa Monica 7. Bonita 8. Troy 9. Vista Murrieta 10. Dana Hills

Jan. 9 1. M.L. King 2. La Canada 3. Agoura 4. Riverside Poly 5. Schurr 6. Santa Monica 7. Bonita 8. Troy 9. Vista Murrieta 10. Dana Hills

Dec. 12 1. M.L. King 2. La Canada 3. Riverside Poly 4. Santa Monica 5. Bonita 6. Troy 7. Vista Murrieta 8. Dana Hills 9. Mira Costa 10. Arroyo Grande


Div. 2 Playoffs

CHAMPIONSHIP SAT. 2/25 @ Woollett Aquatic Center, Irvine
#4 Schurr d. #2 Riverside Poly 6-4

SEMIFINALS WED. 2/22 @ Woollett Aquatic Center, Irvine
#4 Schurr d. # 1 Agoura 7-5
#2 Riverside Poly d. #3 M.L. King 6-5

QUARTERFINALS SAT. 2/18
@ #1 Agoura d. #10 Troy 12-6
#4 Schurr d. @ #5 La Canada 12-10
@ #3 M.L. King d. #6 Santa Monica 6-3
#2 Riverside Poly d. @ #7 Arroyo Grande 7-6

FIRST ROUND THU. 2/16
@ #1 Agoura d. Beckman 21-7
@ #10 Troy d. #8 Mira Costa 10-9
@ #5 La Canada d. Dana Hills 8-7
@ #4 Schurr d. Bonita 11-8
@ #3 M.L. King d. Crescenta Valley 13-5
@ #6 Santa Monica d. Vista Murrieta 15-8
@ #7 Arroyo Grande d. #9 Temple City 6-3
@ #2 Riverside Poly d. Palm Desert 21-7

 

2015-16 LCHS GIRLS WATER POLO

(the official game schedule is at lacanadaspartanpride.net)

    (games at LCHS in yellow) (* = Rio Hondo League)   Game Results




Varsity Jr. Varsity

Mon
11/16
Glendale
W 15-5

Tue
12/1

@ Oaks Christian
W 13-7
W 12-7
Thu
12/3

Westridge
W 17-11
W 13-5
Fri 12/4
@ JSerra
W 10-8
L 9-5
Thu 12/10
M.L. King @ Villa Park Classic Tourn
L 12-5

Fri 12/11
Cerritos @ Villa Park Classic Tourn
W 15-2

Fri 12/11
Villa Park @ Villa Park Classic Tourn
W 14-9

Sat 12/12
San Diego Cathedral @ Villa Park Classic Tourn
L 11-7

Sat 12/12
Palos Verdes @ Villa Park Classic Tourn
W 15-11

Sat
12/19
Riverside Poly @ Santa Margarita Showcase
L 15-5

Mon 1/4
M.L. King L 17-11


Fri 1/8
Fullerton @ Don Lugo JV Tourn


Fri 1/8
@ Don Lugo JV Tourn


Sat
1/9
@ Don Lugo JV Tourn


Sat
1/9
@ Don Lugo JV Tourn


Tue 1/12
Temple City* L 14-10 (OT)

Thu 1/14
@ Monrovia*
W 13-3
W 8-6
Tue 1/19
@ South Pasadena* W 11-6

Thu 1/21
San Marino*
W 15-3

Fri 1/22
La Habra @ Conqueror Classic JV Tourn


Fri 1/22
California @ Conqueror Classic JV Tourn


Thu 1/28
@ Temple City*
W 11-10

Tue 2/2
Monrovia* W 15-3

Thu
2/4
South Pasadena* - Senior Day
W 11-7

Fri 2/5
Cerritos @ Conqueror Classic Tourn
W 14-4

Fri 2/5
Chino @ Conqueror Classic Tourn
W 18-10

Sat
2/6
Troy @ Conqueror Classic Tourn
L 6-5

Sat
2/6
Palos Verdes @ Conqueror Classic Tourn
W 13-9

Sat
2/6
La Habra @ Conqueror Classic Tourn
W 7-5

Mon
2/8
@ San Marino*
W 14-0

Wed 2/10
@ Los Altos W 10-7




DIV 5 PLAYOFFS

Wed 2/17
Brea Olinda @ PCC
W 8-4
Sat 2/20
#7 Rio Mesa @ PCC
W 12-4
Wed 2/24
#1 Palm Desert @ San Bernardino
L 9-6          




21-7 3-1




7-1 Rio Hondo


Final Rio Hondo League Standings
7-1 Temple City (lost to LC)
7-1 La Canada (lost to TC)
4-4 South Pasadena (lost to TC, TC, LC, LC)
2-6 Monrovia (lost to TC, TC, LC, LC, SP, SP)
0-8 San Marino

Coaches
Head Coach: Davey Brown
Assistant Coach: Josh Rodriguez

Varsity
Captains: Connolly, Nicols

Jr
Connolly, Heather

Fr
Daniels, Caroline


So
Florez, Faith

Fr
Fraipont, Genevieve


Jr
Grases, Camila


So
Horne, Carly


Fr
Nicholls, Julia


Sr
Nicols, Drew


So
Phelan, Kelly


Fr
Solares, Maddy


Fr
Stern, Carolyne


Fr
Zwaneveld, Mimi


Junior Varsity

Fr
Barber, Sophia


Jr
Damron-Elson, Reece


Sr
Fung, Tessa


So
Garland, Olivia


Sr Hafeez, Samar

Sr
Kim, Ashley

So
Klein, Melissa


So
Klein, Rebecca


Sr
Li, Vince

Sr
Lim, Christy


So
Odgers, Gil


Fr
Park, Michelle


So
Stepanian, Mel


So Werner, Claire


Rio Hondo All-League
First Team: Genevieve Fraipont, Madison Solares, Carolyne Stern
Honorable Mention: Heather Connolly, Mimi Zwaneveld

Div. 5 All-CIF
First Team: Genevieve Fraipont, Carolyne Stern
Second Team: Julia Nicholls, Madison Solares
Third Team: Mimi Zwaneveld

Glendale News-Press All-Area
Coach of the Year: Davey Brown
First Team: Genevieve Fraipont, Carolyne Stern
Second Team: Julia Nicholls, Madison Solares, Mimi Zwaneveld

Pasadena Star-News All-Area
First Team: Genevieve Fraipont, Carolyne Stern
Second Team: Madison Solares, Mimi Zwaneveld

Div. 5 Water Polo Rankings
Selected by the CIF-SS Girls Water Polo Advisory Committee

Feb. 13 1. Palm Desert 2. Temple City 3. La Canada 4. South Pasadena 5. Los Altos 6. Charter Oak 7. Rio Mesa 8. Oxnard 9. La Quinta/La Quinta 10. Chino

Feb. 8 1. Los Altos 2. La Canada 3. Palm Desert 4. Temple City 5. La Quinta/La Quinta 6. Chino 7. Charter Oak 8. South Pasadena 9. Rio Mesa 10. Cajon

Feb. 1 1. Los Altos 2. La Canada 3. Palm Desert 4. Temple City 5. La Quinta/La Quinta 6. Chino 7. Charter Oak 8. South Pasadena 9. Rio Mesa 10. Cajon

Jan. 25 1. Los Altos 2. Palm Desert 3. Temple City 4. La Canada 5. La Quinta/La Quinta 6. Yucaipa 7. Chino 8. Charter Oak 9. Rio Mesa 10. South Pasadena

Jan. 19 1. Palm Desert 2. Los Altos 3. Temple City 4. La Quinta/La Quinta 5. La Canada 6. Yucaipa 7. Cajon 8. Charter Oak 9. Rio Mesa 10. Monrovia

Jan. 11 1. La Canada 2. Los Altos 3. Yucaipa 4. Temple City 5. Palm Desert 6. Cajon 7. Charter Oak 8. Rio Mesa 9. Oxnard 10. Monrovia

Dec. 7 1. Los Altos 2. Palm Desert 3. Charter Oak 4. Yucaipa 5. Cajon 6. Temple City 7. Rio Mesa 8. Oxnard 9. Redlands East Valley 10. La Canada

Preseason 1. Los Altos 2. Palm Desert 3. Charter Oak 4. Yucaipa 5. Cajon 6. Temple City 7. Rio Mesa 8. Oxnard 9. Redlands East Valley 10. La Canada


Div. 5 Playoffs

CHAMPIONSHIP SAT. 2/27 @ Woollett Aquatic Center, Irvine
#1 Palm Desert d. #2 Temple City 13-4

SEMIFINALS WED. 2/24 @ Indian Springs HS, San Bernardino
#1 Palm Desert d. #3 La Canada 9-6
#2 Temple City d. #5 Los Altos 12-6

QUARTERFINALS SAT. 2/20
#1 Palm Desert d. @ #10 Chino 13-4
@ #3 La Canada d. #7 Rio Mesa 12-4
#5 Los Altos d. @ #4 South Pasadena 12-10
#2 Temple City d. @ #8 Oxnard 16-7

FIRST ROUND WED. 2/17
@ #1 Palm Desert d. Pacifica/Oxnard 12-3
#10 Chino d. @ Cajon 9-4
@ #7 Rio Mesa d. #6 Charter Oak 10-7
@ #3 La Canada d. Brea Olinda 8-4
@ #5 Los Altos d. Yucaipa 13-3
#4 South Pasadena d. @ Esperanza 7-4
@ #8 Oxnard d. #9 La Quinta/La Quinta 9-7
@ #2 Temple City d. Redlands 13-5

PLAY-IN GAMES TUE. 2/16
@ #6 Charter Oak d. Redlands East Valley 13-8
@ #4 South Pasadena d. Xavier Prep 17-7

 

2014-15 LCHS GIRLS WATER POLO

    (games at LCHS in yellow) (* = Rio Hondo League)   Game Results




Varsity Jr. Varsity

Thu 12/4
Burbank
W 15-7
L 9-6
Fri
12/5

@ Marymount
W 14-3

Thu
12/11

Burroughs
W 12-6

Fri 12/12
Walnut @ Los Altos Tourn
W 14-10

Fri 12/12
Roosevelt @ Los Altos Tourn
L 17-4

Sat. 12/13
El Rancho @ Los Altos Tourn
W 8-7

Sat. 12/13
Brea @ Los Altos Tourn
W 7-3

Sat 12/13
Mayfield @ Los Altos Tourn
L 16-2

Mon 12/15
@ Flintridge Prep
W 24-3

Thu
12/18
@ Pasadena L 14-12 (OT)

Tue
1/6
@ Whittier W 12-2

Wed 1/7
Crescenta Valley L 19-4

Fri 1/9
Etiwanda @ Western Tourn
L 10-6

Fri 1/9
Beverly Hills @ Western Tourn
W 21-6

Sat 1/10
El Modena @ Western Tourn
L 6-2

Sat 1/10
Savanna @ Western Tourn
W 17-4

Sat 1/10
Chino @ Western Tourn
W 11-8

Tue 1/13
Monrovia*
L 12-10
L 17-4
Thu
1/15
South Pasadena*
W 9-8

Tue
1/20
@ San Marino*
W 8-4

Tue
1/27
@ Temple City*
L 16-4

Thu
1/29
@ Monrovia*
W 6-4
W 8-5
Tue 2/3
@ South Pasadena* L 8-7

Thu 2/5
San Marino* W 9-4

Tue 2/10
@ Los Altos L 17-7

Thu 2/12
Temple City* - Senior Day
L 18-11




PLAYOFFS

Wed 2/18
@ #8 Esperanza
L 17-7           




15-12 1-2




4-4 Rio Hondo


Final Rio Hondo League Standings
8-0 Temple City
5-3 Monrovia (lost to TC, TC, LC)
4-4 La Canada (lost to TC, TC, M, SP)
3-5 South Pasadena (lost to TC, TC, M, M, LC)
0-8 San Marino

Coaches
Head Coach: Davey Brown
Assistant Coach: Christian Flores

Varsity
Captains: Connolly, Mora & Rivett
11 Jr Chan, Jessica
5'4"
  4 So Connolly, Heather 5'4"
  2
Jr
Dioguardi, Haylie 5'2"
  8
Fr Florez, Faith 5'0"
  9
So Grases, Camila 5'6"
16 Jr Gyene, Uma 5'5"
13 Fr Horne, Carly 5'6"
14
So Labrinos, Alexis 5'7"
  1 Sr Leis, Charlotte 5'8"
  5
Fr Lichucki, Gaby 5'7"
  7
Sr
Mattix, Campbell 5'6"
  3 Sr McNicoll, Leila 5'5"
  6 Sr Mora, Miranda 5'7"
12 Jr Nicols, Drew 5'0"
10 Sr Rivett, Paige 5'7"
15 Jr Young, Natalia 5'5"

Rio Hondo All-League
First Team: Heather Connolly, Miranda Mora
Second Team: Paige Rivett
Honorable Mention: Faith Florez, Charlotte Leis

Div. 5 All-CIF
Second Team: Miranda Mora
Third Team: Heather Connolly

Glendale News-Press All-Area
First Team: Miranda Mora
Second Team: Heather Connolly, Paige Rivett

Pasadena Star-News All-Area
Second Team: Miranda Mora

Div. 5 Water Polo Rankings
Selected by the CIF-SS Girls Water Polo Advisory Committee

Feb. 14 1. Palm Desert 2. Redlands East Valley 3. Rio Mesa 4. Charter Oak 5. Yucaipa 6. Los Altos 7. Temple City 8. Esperanza 9. Cajon 10. Citrus Valley

Feb. 9 1. Palm Desert 2. Redlands East Valley 3. Rio Mesa 4. Los Altos 5. Yucaipa 6. Charter Oak 7. Temple City 8. Cajon 9. Citrus Valley 10. Monrovia

Feb. 2 1. Palm Desert 2. Redlands East Valley 3. Rio Mesa 4. Los Altos 5. Yucaipa 6. Charter Oak 7. Cajon 8. Temple City 9. Monrovia 10. Citrus Valley

Jan. 26 1. Palm Desert 2. Los Altos 3. Rio Mesa 4. Redlands East Valley 5. Temple City 6. Yucaipa 7. Charter Oak 8. Cajon 9. Oxnard 10. Monrovia

Jan. 12 1. Palm Desert 2. Los Altos 3. Rio Mesa 4. Yucaipa 5. Charter Oak 6. Cajon 7. Temple City 8. Monrovia 9. Redlands East Valley 10. Oxnard

Dec. 15 1. Palm Desert 2. Charter Oak 3. Los Altos 4. Rio Mesa 5. La Canada 6. Yucaipa 7. South Pasadena 8. Cajon 9. Oxnard 10. Redlands East Valley

Preseason 1. Palm Desert 2. Redlands East Valley 3. Los Altos 4. El Dorado 5. Yucaipa 6. Rio Mesa 7. Oxnard 8. Esperanza 9. La Quinta/La Quinta 10. Temple City


Div. 5 Playoffs

CHAMPIONSHIP SAT. 2/28 @ Woollett Aquatic Center, Irvine
#6 Los Altos d. #1 Palm Desert 8-7

SEMIFINALS WED. 2/25
#1 Palm Desert d. #4 Charter Oak 11-9
#6 Los Altos d. #2 Redlands East Valley 9-5

QUARTERFINALS SAT. 2/21
@ #1 Palm Desert d. #8 Esperanza 20-7
@ #4 Charter Oak d. #5 Yucaipa 11-8
#6 Los Altos d. @ #9 Cajon 17-3
@ #2 Redlands East Valley d. #7 Temple City 6-3

FIRST ROUND WED. 2/18
@ #1 Palm Desert d. #10 Citrus Valley 14-4
@ #8 Esperanza d. La Canada 17-7
@ #5 Yucaipa d. Oxnard 12-7
@ #4 Charter Oak d. Monrovia 13-2
#9 Cajon d. @ #3 Rio Mesa 8-7
@ #6 Los Altos d. La Quinta/La Quinta 10-6
@ #7 Temple City d. El Modena 14-4
@ #2 Redlands East Valley d. Xavier Prep 9-2

PLAY-IN GAMES TUE. 2/17
#10 Citrus Valley d. @ Oxnard Pacifica 10-7
Xavier Prep d. @ Chino 10-5